Seboreik Dermatit Nedir ?

Seboreik dermatit, egzama çeşitlerinden bir tanesidir. Genetik bir egzamadır. Saçlı deride, kaşlarda burun kenarlarında kulak içlerinde, kulak arkasında erkeklerde sakal içlerinde,bıyıkta,göğüs ortasında bazen ise sırtta ortaya çıkar. Kaşıntı ,kızarıklık,kabuklanma,pullanma şeklinde görülür. Bazen sayılan tüm bölgelerde görülür. Bazen ise bölgeseldir. Aynı şekilde farklı dönemlerde darklı bölgelerde görülebilir.

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür?

Seboreik Dermatit derisi yağlı olan ve beyaz tenli kişilerde daha sık görünür. Her yaş grubunda görülebilir. Yeni doğan bebekten yetişkin bireye kadar. Bebeklerde ilk bşr aylık dönemde “kanak” şeklinde seboreik egzama ile karşılaşılabilir.

Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir ?

Seboreik dermatitin sadece atak dönemleri tedavi edilebilir. Tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi sonrasında tekrarlama mümkündür. Bunun sebebi ise vücudun oluşturduğu bir durum olmasıdır. Kremler ve kortizon tedavileri tedavi protokollerinin ilk sırasında yer alır. Seboreik egzama çok şiddetli ise, ağız yolu ile alınan “mantar ilaçlarına” başvurulabilir. Hastalık zaman içerisinde direnç göstereceği için uygulanan kremi,ilaç vb. değiştirilmesi gerekir.

Seboreik Dermatit Sebepleri Nelerdir ?

• Saçları yeterinde taramamak: Saçların düzenli taranmaması kepek riski oluşturur. Dökülen saç derisi tarak ile temizlenmez ise saçlarda kalır.
• Düşen sıcaklıklar: Genellikle kış aylarında kepek problemi artış gösterir. Saç derisinin ısısını sabit tutabilmek için kış aylarında mümkün olduğunca sapka vb. takılabilir.
• Yeterli şampuan yapılmaması : Saçların yeterince temizlenmemesi, saç ve saçlı derinin üzerinde yağ ve deri hüclerini biriktirir. Bu kalıntı ve birikimler kepeğe neden olan bir diğer sebeptir.
• Bazı hastalıklar : Parkinson vb. gibi nörolojik hastalıklar bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar kalp hastalıkları da kepeğe neden olabilir.
• Beslenme düzeni : Çinko ve B vitamini içeren karides,badem,ceviz,balık tüm tahıllı besinler düzenli şekilde tüketilmediğinde kepeğe sebep olur.
• Stres : Duygusal veya fiziksel olması fark etmez stres altında da kepek gibi saç sorunları ortaya çıkabilir.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir